Polskie urządzenia kosmiczne w Układzie Słonecznym
Od niskiej orbity okołoziemskiej przez Księżyc po lodowe księżyce Jowisza i pustynie Marsa. Sprzęty stworzone przez Polaków mierzą, monitorują, penetrują i badają kosmiczne obiekty w najdalszych zakątkach Układu Słonecznego, a dostarcza je między innymi warszawska Astronika.
Zaangażowanie Polaków w eksplorację przestrzeni kosmicznej sięga dziesiątków lat. Najlepsze tradycje inżynierii kontynuuje założona w 2013 roku Astronika, wyspecjalizowana w konstruowaniu wysoce precyzyjnych, lekkich i kompaktowych instrumentów, które wspierają badania kosmosu. Do tej pory firma pozyskała ponad 25 projektów – zarówno komercyjnych, jak i naukowych – współpracując w tym zakresie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz dużymi integratorami systemów (LSI). Ta liczba stale rośnie; instrumenty Astroniki już dziś znajdują się w kosmosie, a inne dotrą tam w najbliższych latach. Jakie kierunek obiorą polskie technologie?
Niska orbita okołoziemska
Pracy w najbliższym otoczeniu kuli ziemskiej dedykowane są trzy projekty z portfolio Astroniki: wysięgnik magnetometru dla misji RadCube, Astro-Moduły realizowane w ramach programu Szybka Ścieżka Kosmiczna Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz projekt DEAR rozwijany z Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR). Wszystkie będą wspierać działanie CubeSatów oraz małych i średnich satelitów.
Wysięgnik stworzony na potrzeby misji RadCube, którego zadaniem będzie wysunięcie magnetometru poza satelitę, składa się z rozwijanej do długości 80 cm rurki oraz mechanizmu jej rozkładania, a całość waży zaledwie 150 gramów. Urządzenie będzie uczestniczyć w misji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta